היסטוריה קצרה של בית הכנסת מגן דוד:

ב-9 באוקטובר 1934 - הקהילה נוסדה כקהילת בית-אל ספרדים עם כ -50 משפחות בסן פרנסיסקו. השם שונה לקהילת מגן דוד הספרדית לאחר כחודש.

 

זמן קצר לאחר מכן הקהילה התמזגה עם קבוצה קטנה של יהודים ספרדים הידועה בשם הקהילה הספרדית.

המייסד כולל את אלברט עדס, יחזקאל בטאת, עזרא בטאת, א 'בינצ'רה, רוג'ר בראמי, וויליאם סיקורל, אדי פיס, ג'ק חלפון, סם חלפון, סם חזן, אלי ישראל, ג'ק פיה, ג'ק ריין, סם ריין ואדוארד ששון . תומכים נוספים וחברים מוקדמים אחרים כוללים את אלברט ארדיטי, ג'וזף קאטאן, ג'ו הבר, סם חסון, אלברט לוי, אבאדי מזרחי, ש"י סמירה, גברת וורדן סימונס ומר טבוש.

הקהילה היא הקהילה הספרדית הראשונה עם בית הכנסת משלהם בסן פרנסיסקו, בניין בית הכנסת כיום נרכש מקהילת בית שלום.

 

בספטמבר 9, 1934 – פתחה קהילת מגן דוד הספרדית את שעריה בשדרה הרביעית בסן פרנסיסקו.

בהקדשת הפתיחה נכחו נכבדים רבים, בהם נציגי ראש העיר ווועד המפקחים, וכן רבנים ונשיאים של בתי כנסת אזוריים אחרים. בנוסף לשגרת היום-יום והשבת, מתחיל בית-הכנסת להפעיל בית ספר לימי ראשון, "אהבת שלום", לימים בית הספר העברי הספרדי, המנוהל על ידי רב ק"ק אייזיק.

 

22 בספטמבר 1935 - הקהילה מוסיפה ספר תורה חדש, שנתרם על ידי בית הכנסת בית אהרון משנחאי, סין. בטקס החנוכה נכחו רבנים מרחבי העיר.

 

אוגוסט 1936 - הקהילה משתתפת בתנועות אנטי פאשיסטיות. נשיא בית הכנסת, רוג'ר בראמי, כותב מאמר ש"גורל יהדות אירופה תלוי על תוצאות המהפכה הספרדית". במהלך העשור מארחת הקהילה ישיבות של ועדות אנטי נאציות בבית הכנסת.

 

ככל שהקהילה ממשיכה לצמוח, היא מובלת בשנות הארבעים על ידי כמה רבנים, כולל הרב יחזקאל שיאון יעקב. הקהילה הופכת לבית של ארגון הנוער "בני ברית" ב -1951.

 

קבוצה של פליטי מלחמה מאירופה, בעיקר מגרמניה, הקימה את קהילת בני אמונה והשתמשה במתקני בית הכנסת בשנות החמישים. מגן דוד גם מעניק לקהילה ספר תורה.

 

הרב יעקב, דמות הקבע של הקהילה כמנהיגה הדתי בשנות ה -40, ה -50 וה -60, פורש ועולה לארץ ישראל ב -1966.

 

חברות בבית הכנסת מתחדשת בסוף שנות השבעים עם הכנסת מנהיגות קהילתית חדשה. הרב חיים קסראלה מוביל את העדה לאורך רוב שנות השמונים ומאחד את המנהגים סותרים הרבים לתוך מנהג הספרדים הכללי על פי מנהגי ירושלים.

 

בשנת 1990, הרב אליהו שלום עזרן הופך לרב הקהילה, עד פרישתו בשנת 2013. תחת כהונתו, בית הכנסת מרחיב את האולם החברתי שלו ואת מתקני המטבח. בית ספר נפתח שוב בבית הכנסת, כאשר 30 ילדים נרשמו לשיעורים בשיאו.

בשנת 2007, בית הכנסת עובר שיפוץ פנימי משמעותי, מזיז את ארון הקודש מהמקום שבו הוא עמד בצד המערבי של בית הכנסת מאז 1935 לצד המזרחי.

 

כיום בית הכנסת הוא ביתם של למעלה מ -100 משפחות וקבוצה מורחבת של משתתפים מכל רחבי אזור מפרץ סן פרנסיסקו ומכסה מגוון רחב של מסורות יהודיות. הקהילה ממשיכה למלא את משימתה הבסיסית של מתן בית ליהדות ספרד המסורתית ולשירותים לקהילה.

 קצת היסטוריה

להרשמה